רשמים מכנס re:Invent של AWS

זאת הפעם השנייה שהשתתפתי בכנס מעניין זה. מדובר על כנס ענק בו נכחו יותר מ-30 אלף משתתפים.

ניתן היה להרגיש את העוצמה והביטחון העצמי של AWS כמובילים המוחלטים של תחום הענן.

ב- AWS ישנם שירותים רבים ומגוונים המצריכים ידע רב בכדי להשתמש בהם באופן יעיל. בכנס הוכרזו עשרות שירותים חדשים ובנוסף הרחבות של שירותים קיימים (לדוגמה סוגים חדשים של שרתים או הרחבת פתרונות הניטור).

מגמה מרכזית שהודגשה בכנס היא תחום ה- AI – Artificial Intelligence.  AWS הרחיבו באופן מהותי את הצעת הפתרונות שלהם בתחום בעיקר סביב machine learning ותשתית לבנייה של Bots. שירות ראשון בתחום זה הנו AWS Polly אשר מתרגם טקסט לדיבור אנושי ב-24 שפות (עברית לא נמצאת בין שפות אלו). שירות שני הוא Amazon Recognition אשר מנתח תמונה וחוזר עם פרמטרים מובנים כגון "האם מרכיב משקפיים", "האם גבר או אישה" "האם שמח" וכד'. שירות מהותי נוסף הוא Amazon Lex  וזהו שירות ניתוח טקסט – ה"מוח" שמבין מה המשמעות (לפי קונוטציה) ומקבל החלטה. זהו הרכיב החכם שנמצא מאחורי Amazon Alexa המותקן ב- Amazon Echo הרמקול החכם שמקשיב ומבצע פקודות.

כחלק ממגמת ה- AI הכריזה AWS גם על שירותי מחשוב חדשים המאפשרים ביצועים משופרים הנדרשים במיוחד לשלב הראשוני של "לימוד" האלגוריתמים של machine learning. מדובר על שימוש במעבדים גרפיים (GPU) ואפילו על תכנות חומרה באמצעות תכנות מעבדי FPGA.

מגמה נוספת היא הרחבת יכולות בתחום ה- IoT. ב AWS הכריזו על רכיב תוכנה בשם AWS Greengrasse  אשר מותקן על התקן ה- IoT על ידי היצרן. רכיב תוכנה זה מתקשר באופן טבעי לשירות ה- AWS IoT platform ואפילו יכול לבצע חלק ממשימות החישוב בהתקן עצמו. בכך מצהירה AWS שהיא מקבלת את העובדה שלא כל החישובים יכולים להתבצע בענן המרכזי – חלקים צריכים להתרחש בסביבת ההתקן (ב- Edge).

המגמה השלישית שנזכיר כאן היא השקעה גדולה יותר של AWS לכיוון ארגוני ה- enterprise. סממן ראשון למגמה זו היא ההסכם האסטרטגי עם VMWARE. ארגון יוכל להעביר שרת בין סביבת ה- vSphere המותקנת אצלו לענן של VMWARE שנמצא ב- AWS. מדובר על הורדת מחסום גדול לצוותי התשתיות אשר יכולים לנצל את יכולות הענן ללא ביצוע שינוי בתשתית (שינוי טכנולוגיית hypervisor) וללא לימוד של טכנולוגיה חדשה  תוך ניצול מלא של ההשקעה הקיימת שלהם בהקשר של ידע ואף בהקשר של רישוי.

נדבך נוסף המצביע על השתדלות AWS לכיוון ה- enterprise הוא האפשרות להריץ את גרסת הלינוקס של AWS באתר הלקוח כך שבעתיד יוכל להעביר את המערכת לענן ללא צורך לבצע התאמות ובדיקות (בהקשר מערכת ההפעלה).

והדבר הכי משמעותי בהקשר זה הנם הפתרונות המאפשרים להעביר כמויות מידע גדולות מתוך ה- enterprise לענן. בכנס הוכרזה גרסה חדשה ובעלת קיבולת גדולה יותר של ה- AWS Snowball Edge – סוג של מזוודה שלתוכה מעתיקים מידע מתוך הארגון. ואז שולחים את המזוודה (המידע בה מוצפן) ל- AWS. פתרון שני בתחום זה הוא ה- AWS Snowmobile שהוא משאית ענקית המאפשרת העברה של 100 PETA  של מידע (בכדי לתת סדר גודל, אני מעריך שבישראל נמכר פחות שטח אחסון לארגוני enterprise בשנה!!).

אולם ההתפתחות המשמעותית ביותר היא ש"קופסאות" אלו שנמצאות (לפחות זמנית) באתר הלקוח אינן קופסאות "טיפשות" של אחסון. הן יכולות לבצע חלק מהשירותים שמוצעים כעת בענן. הן מאפשרות שירות אחסון בסטנדרט S3 ובפורמט של קבצים ואפילו מאפשרות הרצת פונקציות מסוג serverless computing בכדי שיהיה אפשר לבצע מניפולציה על המידע עוד באתר הלקוח (ולא רק בענן).

המשמעות היא שמבחינה טכנולוגית תוכל AWS במידה ותרצה להרחיב יכולת זו לספק שירותים שלמים באתר הלקוח, כלומר לספק סוג של ענן פנימי!

AWS לא הצהירה על כוונה זו אולם לפחות טכנולוגית נראה שהדבר בהחלט אפשרי כלומר יש ל- AWS סוג של קלף סודי אותו תוכל להפעיל בעתיד.

גם בכנס זה אחת הטכנולוגיות הדומיננטיות ביותר הייתה קונטיירים (Dockers). טכנולוגיה זו נתמכת על ידי AWS במספר אופנים אולם במובן מסוים טכנולוגיה זו עלולה לאיים על AWS וגם על שאר ספקי הענן. זאת מכיוון שטכנולוגיה זו מאפשרת תאימות בין העננים השונים והעברת פעילות מענן אחד לשני באופן פשוט יחסי.

ניתן לשאר שבמידה ואימוץ הטכנולוגיה של containers יתגבר ובנוסף אכן תאפשר העברת שימוש בין ענן אחד לשני, תפעל AWS להשתמש בקלף הסודי שלה והוא הרחבת השירותים שלה לאתר הלקוח תוך ניצול הטכנולוגיה שהוכרזה בכנס זה.

– פיני כהן.

רשמים מכנס re:Invent של AWS

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s